Ero sivun ”Hintataso” versioiden välillä
| Rivi 362: | Rivi 362: | ||
|- | |- | ||
| Normaalit siitoseläimet | | Normaalit siitoseläimet | ||
| − | | {{Xeni|10– | + | | {{Xeni|10–70}} |
|- | |- | ||
| Keskinopea hevonen | | Keskinopea hevonen | ||
| − | | {{Xeni|n. | + | | {{Xeni|n. 100}} |
|- | |- | ||
| Nopea hevonen | | Nopea hevonen | ||
| − | | alk. {{Xeni|n. | + | | alk. {{Xeni|n. 300}} |
|- | |- | ||
| − | | Erityisnopea hevonen | + | | Erityisnopea hevonen (huippuhevosia käytetään jalostukseen) |
| − | | yli {{Xeni|500}} | + | | yli {{Xeni|500–1500}} |
|} | |} | ||
Versio 19. joulukuuta 2021 kello 20.55
Hintajärjestelmä
Tällä sivulla on luetteloitu erilaisten artikkelien hintoja kuningaskunnassa. Kuningaskunnan rahayksikkö Xeni merkitään pienellä kirjaimella "x", kuten muut rahayksiköt. Hintajärjestelmä on suuntaa antava tavaroiden keskihinta. Hinnoissa ei ole huomioitu esimerkiksi veroja. Hintajärjestelmän pointtina on ehkäistä inflaatiota, sekä antaa riittävän luotettavaa tietoa eri asioiden arvosta varsinkin uusille pelaajille. Hintajärjestelmää päivittävät ainoastaan valtakunnan hallinnon jäsenet, joilla on valtion taloudessa rooleja. Hintajärjestelmä ei ole ainoastaan luettelo, vaan hintojen väliset erot ovat määriteltynä resurssivaikeuksien, työajan ja muiden vaikeustekijöiden arvioiden perusteella, sekä kysynnän perusteella.
Kasvit ja jalosteet
| Tuote | Hinta |
| 64 Viljaa | 5
|
| 64 Porkkanaa | 4
|
| 64 Omenaa | 3
|
| 64 Kahvipapua | 1
|
| 64 Perunaa | 2
|
| 64 Punajuuri | 2
|
| 64 Kurpitsaa | 2
|
| 64 Meloonisiivua | 1
|
| 64 Sokeriruokoa | 1
|
| 64 Paperia | 1
|
| 64 Kaktusta | 5
|
| 10 Köynnöstä | 1
|
| 64 Sientä | 2
|
| 64 marjaa | 1
|
| 64 Kukkaa | 4
|
| 64 nether wart | 9
|
Missä bambu on? Ennenkun sille saadaan joku resepti sen hypoteettinen hinta olisi verrattuna puutikkuihin n. 42 stackia per 1x, eli ei vielä kannata laittaa listaan millään hinnalla ennen reseptiä.
Runkopuut
| Tuote | Hinta |
| 3 × 64 tammirunkoa | 1
|
| 3 × 64 koivurunkoa | 1
|
| 2 × 64 akaasiarunkoa | 1
|
| 3 × 64 viidakkorunkoa | 1
|
| 2 × 64 kuusenrunkoa | 1
|
| 2 × 64 tummaa tammirunkoa | 1
|
Hinnat ottaen huomioon että puut kaatuu kerralla.
Jalostettujen esineiden raaka-ainekulut
(ilman työn hintaa, esim rautakamoihin tod näk tulee 1x palkkio per itemi sepälle + verot)
| Tuote | Hinta |
| 3 Kirjaa | 10
|
| Hakku | 27
|
| Normaali miekka | 18
|
| Tulukset | 9
|
| Rautakypärä | 45
|
| Rautahaarniska | 72
|
| Rautahousut | 63
|
| Rautabootsit | 36
|
| Täysi rautasetti | 216
|
| Täysi vahvarautasetti | 7368
|
| Vahvarautakypärä | 1535
|
| Vahvarautahaarniska | 2456
|
| Vahvarautahousut | 2149
|
| Vahvarautabootsit | 1228
|
Metalliharkkoja
| Tuote | Hinta |
| Rautaharkko | 9
|
| Kultaharkko | 9
|
| Kupariharkko | 1
|
| Mystikkiharkko | 270
|
| Vahvarautaharkko | 307
|
Malmeja
| Tuote | Hinta |
| Rautamalmihippu | 1
|
| Kultamalmihippu | 1
|
| 9 Kuparihippua | 1
|
| Mystikkihippu | 30
|
| Timantti | 20
|
| Emeraldi | 1
|
| 5 × 64 punakiveä | 10
|
| 5 × 64 hiiltä | 1
|
| 5 × 64 lasuriittia | 10
|
Maa-aineksia
| Tuote | Hinta |
| 2 ×64 Kvartsia | 1
|
| 5 × 64 Mukulakiveä | 1
|
| 3 × 64 Soraa | 1
|
| 6 × 64 Dioriittia | 1
|
| 6 × 64 Graniittia | 1
|
| 5 × 64 Andesiitti | 1
|
| 2 ×64 Hiekkaa | 3
|
| 64 Hiekkakiveä | 1
|
| 2 ×64 Blackstone | 1
|
| 3 × 64 Mossy Cobblestone | 1
|
| 4 × 64 Savipalloja | 1
|
| 64 Obsidiaani | 5
|
| 10 × 64 Multaa ym. aineksia | 1
|
Nether tuotteita
(Kaivosmaailmassa voi törmätä nether tuotteita sisältäviin paikkoihin)
| Tuote | Hinta |
| 1 Warped hyphae | 5
|
| 1 Crimsom hyphae | 5
|
| 1 Magma block | 3
|
| 1 Shroomlight | 1
|
| 64 hehkukivi pulveria | 20
|
| 1 Sieluhiekka | 10
|
| 30 × Laavaa (poislukien ämpärin hinta) | 1
|
| 5 × 64 Netherrack | 1
|
Eläintuoteet
| Tuote | Hinta |
| 1 Nahkaa | 3
|
| 5 Lihaa (Possu/lehmä) | 1
|
| 8 Lihaa (Lammas) | 1
|
| 16 Lihaa (Kanaa) | 1
|
| 10 höyhentä | 1
|
| 2 Mustetta | 1
|
| 16 Kananmunaa | 1
|
| 64 Hunajakennoa | 2
|
| 64 Villaa | 5
|
| 10 Kalaa | 1
|
| 1 Elävä kala ämpärissä | 2
|
Muita satunnaisia
| Tuote | Hinta |
| 1 Ender helmeä | 1
|
1
| |
1
| |
| 1 Ruuti | 1
|
| 5 Lankaa | 1
|
| 1 Limapalloa | 1
|
| 64 Jäätä | 1
|
| 5 luuta | 1
|
Monet uniikit esineet, päät ja satunnaiset kamat ovat monesti huutokauppa tavaraa.
Eläimet
Hinnoissa mukana toimituskulut
| Tuote | Hinta |
| Normaalit siitoseläimet | 10–70
|
| Keskinopea hevonen | n. 100
|
| Nopea hevonen | alk. n. 300
|
| Erityisnopea hevonen (huippuhevosia käytetään jalostukseen) | yli 500–1500
|
